Choroby piersi – sprawdź czy masz powody do obaw!

Choć mój blog jest stricte lajfstajlowy – opowiada o pielęgnacji, powiększaniu piersi. Dzisiejszy wpis będzie inny od wszystkich. Otóż chciałabym poruszyć nieco poważniejszy temat, temat który wielu Polokom spędza sen z powiek. Choroby piersi – to właśnie o nich będzie mowa. Choć o nowotworze tej części ciała rozmawia się coraz więcej, poziom naszej wiedzy w dalszym ciągu pozostawia wiele do życzenia. Nie mamy pojęcia o takich przypadłościach, jak: brodawczaki, torbiele, dysplazja czy zapalenie piersi. Mam nadzieję, że mój tekst uzupełni tę lukę!

Choroby piersi

Prawdą jest, że nie wszystkie zmiany wykryte w obrębie piersi muszą oznaczać nowotwór. Co niestety albo stety nijak ma się do rzeczywistości. Nawet milimetrowe zgrubienie budzi w nas lęk i niepokój – z duszą na ramieniu udajemy się do lekarza – mam nadzieję, że tak jest. Wiele kobiet boi się diagnozy, przez długie lata żyjąe w nieświadomości. To karygodny błąd! Błąd, który można przypłacić życiem! Odpowiednio wcześnie zdiagnozowany guz jest w 100% wyleczalny!

Choroby piersi – statystyki

Ponad 75 % zmian wykrywanych w obrębie piersi jest łagodna! Tak jak wspomniałam, cała heca polega na tym aby je odpowiednio wcześnie wykryć. Samobadanie piersi – mówi Ci to coś? Śmiem twierdzić, że tak. Praktykujesz? Śmiem twierdzić, że nie. Sama nie świecę przykładem.. Mam nadzieję, że poniższe statystyki nas trochę zmotywują.

 • 40 mm – średnica guza u kobiet, które nie praktykowały samobadania piersi
 • 12 mm – średnica guza u kobiet, które praktykowały samobadanie piersi

Najlepiej badać się raz na trzydzieści dni. Za najbardziej optymalny moment uznaje się okres pomiędzy 6 a 9 dniem cyklu miesiączkowego. Pamiętaj! Samodzielna kontrola nie zwalnia Cię z regularnych wizyt u ginekologa!

Samobadanie piersi – kiedy wszystko jest ok? 

Struktura piersi powinna być jednorodna, przypominająca konsystencję mięśni pośladków. Brodawka – cylindryczna, stożkowa. Jej górna część może być pokryta lekkimi bruzdami. Część z nas skarży się na asymetryczność biustu. Spokojnie – nie ma powodów do obaw. To bardzo popularny defekt estetyczny.

Ból piersi

Ból piersi może dopaść każdą kobietę – wiek nie ma znaczenia. Przyczyny są bardzo zrożnicowane – począwszy od tych naprawdę błahych a skończywszy na bardzo poważnych – zagrażających zdrowiu oraz życiu.

 • PMS
 • Brodawczaki
 • Cysta
 • Nowotwór
 • Źle dobrany biustonosz
 • Nadmiar stresu
 • Ciąża
 • Połóg
 • Intensywny wysiłek fizyczny
 • Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Oczywiście nie należy go bagatelizować, zwłaszcza wtedy gdy pojawia się cyklicznie. Specjaliści uważają, że pomocna może okazać się zmiana nawyków żywieniowych. Na czarnej liście produktów znajdują się fast-foody, słodycze, kawa, sól, cukier, alkohol, napoje gazowane, papierosy. Natomiast na zielonej: ciemne pieczywo, kasze, pełnoziarniste makarony, chude mięso, jaja, fermentowane produkty mleczna, nasiona, orzechy, strączki, oliwa z oliwek, ryby i rzecz jasna warzywa i owoce! Szczególną uwagę powinnaś zwrócić na produkty bogate w witaminy A, B,E – które zdaniem lekarzy zmniejszają obrzęki piersi.

 • Witamina A – jaja, sery długodojrzewające, marchew, papryka czerwona, brokuły
 • Witamina B – nasiona słonecznika, pestki dyni, migdały, orzechy laskowe, 
 • Witamina E – awokado, oliwa z oliwek, tłuste ryby morskie, migdały, orzechy włoskie 

Torbiele

Torbiele lub tzw. cysty niepokoją kobiety pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. To łagodne guzki wypełnione płynem, dalekie od nowotworów. Choć przyczyny ich powstawania nie są do końca znane, upatruje się ich w zaburzeniach hormonalnych.

 • Rozmiar – 1-5 cm
 • Struktura – gładka

Zazwyczaj są twarde w dotyku, można je swobodnie przesuwać. Przed menstruacją mogą ulec powiększeniu, w wyniku czego stają się bardziej tkliwe – często bolesne. Pierwsze, co powinnaś zrobić kiedy wyczujesz u siebie torbiel to telefon do ginekologa, który zleci USG oraz w razie konieczności mammografię. Warto również skontrolować poziom hormonów we krwi. Leczenie sprowadza się do zastosowania kuracji farmakologicznej. Wówczas gdy nie przyniesie efektów, konieczny jest zabieg. Aczkolwiek niektórzy twierdzą, że metody naturalne są równie skuteczne.

 • Redukcja stresu
 • Zdrowa dieta
 • Okłady z liści kapusty

Dysplazja piersi

Dysplazja piersi to łagodna zmiana diagnozowana zazwyczaj wśród kobiet po 50 roku życia. Utożsamiana z zgrubieniem występującym w obrębie sutków, często bolesnym. Najlepszą metodą jej wykrycia jest badanie USG. Leczenie nie zawsze jest konieczne. Sprowadza się przede wszystkim do wyregulowania poziomu hormonów.

Brodawczak

Brodawczak to łagodna zmiana nowotworowa – nie nacieka, nie daje przerzutów. Aczkolwiek wymaga leczenia. Niestety nie są znane przyczyny jej powstawania. Zazwyczaj dotyczy kobiet pomiędzy 35 a 55 rokiem życia. Mała (średnica ok. 1 cm) lokalizowana tuż za brodawką sutka – stąd nazwa. Zła wiadomość jest taka, że istnieje wysokie prawdopodobieństwa jej zezłośliwienia – na szczęście są to nieliczne przypadki. Wstępna diagnoza obejmuje samobadanie piersi, szczegółowa USG oraz mammografię. Leczenie sprowadza się do interwencji chirurgicznej.

Gruczolakowłókniak

Zmiana diagnozowana głównie wśród kobiet młodych – zwykle przed trzydziestką. Zlokalizowana zazwyczaj w górnej części biustu. Łatwo wyczuwalna, okrągła bądź owalna. Wyróżnia się kilka rodzajów gruczolakowłókniaków. Proste, złożone, olbrzymie. Wśród przyczyn ich powstawania wymienia się głównie zaburzenia gospodarki hormonalnej – przywrócenie prawidłowych funkcji niweluje konieczność operacji. Niektórzy specjaliści twierdzą, że powstawaniu gruczolakowłókniaków sprzyja antykoncepcja hormonalna.

Zapalenie piersi 

To nagminnie spotykana przypadłość wśród kobiet karmiących piersią – 95% zachorowań. Wbrew pozorom nie idzie w parze z przeziębieniem piersi – swoją drogą, ów jednostka chorobowa nie istnieje! Może mieć dwojaką postać – infekcyjną, mechaniczną – dziecko niepoprawnie pobiera pokarm lub jest karmione zbyt rzadko. Objawia się tkliwością, bolesnością i zaczerwieniem piersi. Ulgę przyniesie jej opróżnienie – jeżeli dziecko nie wyraża chęci jedzenia, użyj laktatora.

Choroby piersi – wnioski

Jak widać, nie taki diabeł straszny jak go malują. Guzek nie zawsze równa się nowotwór. Zadbaj o swoje piersi – badaj się regularnie!

Jak dbać o piersi?

Badania to nie wszystko. Dieta czy regularna aktywność fizyczna są równie ważne co one. Jak uchronić się przed chorobami piersi? Poznaj kilka przydatnych trików.

 • Szklanka mleka sojowego pita raz dziennie zmniejsza ryzyko nowotworu. Podobnie jak dobre tłuszcze – kwasy Omega 3 i Omega 6. Znajdziesz je w tłustych rybach morskich, nasionach, orzechach czy oliwie z oliwek. Podobne działanie wykazują warzywa i owoce bogate w błonnik oraz naturalne antyoksydanty!
 • Zachowaniu dobrej kondycji zdrowotnej sprzyja również woda. Pamiętaj o tym aby wypijać 2,5 litra płynów dziennie!
 • Piersi będą jędrne i zdrowe wówczas gdy ograniczysz spożycie alkoholu, zrezygnujesz z palenia papierosów.
 • Zbawienny wpływ na kondycję naszych piersi ma regularna aktywność fizyczna. Takie ćwiczenia jak motylki, pompki potrafią zdziałać cuda!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *